background

Konut Sigortası

TEKFEN SİGORTA

Evinizi Tekfen Sigorta uzmanlığında güvence altına alın

about

Nedir?

Konut sigortası, evinizi ve ev eşyalarınızı seçeceğiniz teminat kapsamında koruma altına alan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Sigorta şirketleri içerisinde birçok teminatı barındıran paket ürünlerle sigorta güvencesi vermektedir.  

Neden Yaptırmalısınız?

Hem ev sahipleri hem de kiracılara yönelik yapılan bu sigorta ile, konutunuzu, eşyalarınızı kısacası yaşam alanınızı  bir çok riske karşı güvence altına alabilirsiniz. 

Teminatları nelerdir?

Konut sigortaları, teminat kapsamına göre evinizi ve eşyalarınızı yangın, sel, su baskını, hırsızlık ve daha birçok olası duruma karşı güvence altına alır. Zorunlu Deprem Sigortasında azami teminat tutarını aşan bir konutunuz varsa, bunu aşan kısmı için konut poliçenizle deprem teminatı alabilirsiniz.

Yapılan sigortanın, evinizin konumu, yapısı, eşya muhteviyatına göre değişkenlik göstermesinin yanı sıra, teminatlar açısından da farklılık göstermektedir.
Bazı konutlar için paket poliçeler yeterli olabilirken, bazı konutlar için daha farklı ürünler düşünülmesi gerekir. Önemli olan herhangi bir konut poliçesine sahip olmanız değil, sizin için doğru olan konut poliçesine sahip olmanızdır.

Konut sigortalarının primi, bina yapı tarzı, brüt metrekare, kullanım şekli, yapının bulunduğu il ve ilçeye göre değişkenlik göstermektedir.

Bina bedeli piyasa değeri yerine, inşa bedeli baz alınarak hesaplanır. Evinizi satış fiyatı üzerinden sigortalatmanız durumunda aşkın sigorta söz konusu olur, hasar gerçekleştiğinde değerlendirme olması gereken inşa bedeli üzerinden yapılır.

Ev içindeki eşyalar poliçeye  dâhil edilebilir. Eşya sigorta bedeli belirlenirken konutta bulunan eşyaların yeniden alım değeri düşünülerek hesaplanmalıdır. Değerli eşyaların belli bir orana göre poliçe kapsamına alınabilir, ancak teminatına yönelik değerlendirmeler mutlaka sigorta danışmanınız ile birlikte yapılmalıdır.

Sigorta şirketlerinin asistans paketleri ile birlikte su, elektrik tesisat tamiri, çilingir,ambulans, refakatçi hemşire hizmeti gibi yaşamınızı kolaylaştıran hizmetler sunmaktadır. 

Bu ürünle ilgili avantajlar ve seçenekler için tüm deneyimimizle yardımınıza hazırız.

about

Merak Ettikleriniz

İster kiracı olun, ister ev sahibi konut poliçesi yaptırabilirsiniz. Ev sahibi iseniz, hem eşyalarınızı hem binanızı güvence altına alırken, kiracı iseniz sadece eşya teminatı alarak eşyalarınızı yangın, su baskını, hırsızlık, deprem gibi pek çok riske karşı sigortalatabilirsiniz. Teminat detaylarını poliçenizden kontrol edebilirsiniz.

Konut poliçesinde bina bedelini saptarken yapılması gereken, binanın arsa değerini dışarıda bırakarak binanın yeniden inşaa edilmesinin güncel maliyetidir. Çünkü hasar anında ödenecek olan tutar bu bedeli aşamaz. Sigortacılığın temel prensiplerinden biri uğranılan zararın ikame edilmesi, sigortalıyı kara geçirici bir tazminat ödemesi yapılmamasıdır. Bu prensip ışığında sigortalı binada meydana gelen bir hasarla binanın tamamen yıkılması durumunda dahi, arsa değerinde bir kayıp olmayacağı için, ödenecek tazminat binanın o arsa üzerine yeniden inşaa edilmesinin maliyetidir.

Dış ve iç duvarları ile taban ve tavanları beton, taş, tuğla gibi yanmaz malzeme ile yapılmış binalar tam kagir olarak tanımlanırken; taşıyıcı kolonları olmayan, dış ve iç duvarları ile taban ve tavanları beton, taş, tuğla, briket gibi yanmaz malzeme ile inşa edilen binalar yığma kagir yapı olarak tanımlanır.

Konut poliçesinde dahili su teminatı mevcut ise musluğun açık kalması sonucu konutta gerçekleşen zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Dahili su teminatı ile ayrıca bina içindeki su ve depo sarnıçlarının, su borularının, kalorifer kazan, radyatör ve borularının, temiz veya pis su tesisatının patlaması, taşması, sızması, tıkanması, kırılması ve donmasının doğrudan sebep olabileceği zararlar, yağmur sularının, kar ve buzların erimesi sonucu meydana gelen suların çatı ve saçaktan sızması, su olukları veya yağmur derelerinin tıkanması veya taşması sonucunda bina içine giren suların doğrudan sebep olduğu zararlar, donma sonucu tesisatta ve tesisata bağlı cihazlarda meydana gelen zararlar ile teminat kapsamına giren zarara yol açan tesisatın onarılması maksadıyla duvarın açılması ve kapatılması için yapılan masraflar, kanalizasyon ve foseptik çukurlarından geri tepen pis suların sebep olacağı zararlar, şehir su şebekesinin arızası nedeniyle akan ve sızan suların sebep olacağı zararlar da karşılanmaktadır.

Konut poliçesinde "alternatif ikametgah masrafları ve kira kaybı" teminatının bulunması durumunda, poliçenin kapsamındaki herhangi bir hasarın gerçekleşmesi sonucu konutun oturulamaz hale gelmesi sebebiyle konutun tamir veya yeniden inşası için gerekli süre boyunca gerçekleşen ikametgah değişikliği masrafları poliçe limitleri dahilinde karşılanır.

Eğer konut poliçeniz "deprem ve yanardağ püskürmesi" teminatını içeriyorsa deprem olması durumunda meydana gelecek zararlarınız deprem ve yanardağ püskürmesi teminatı limitleri dahilinde karşılanır. Binanız eğer Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında ise Zorunlu Deprem Sigortası poliçenizin bedeli üzerinde kalan kısmı için konut sigortası yaptırın, konutunuzu olası deprem hasarlarına karşı tam güvence altına alın.

T.C. kimlik numaranız ile ortak veri tabanından ulaşılan doğum tarihiniz, cinsiyetiniz gibi bilgileriniz kullanılarak, size özel teklifler hazırlanır. Sigorta hizmeti veren tüm kurumlar gibi sigortadükkanım.com’da da müşterilerimizin T.C. kimlik numaraları talep edilmekte ancak diğer müşteri bilgileri ile birlikte Digi Sign tarafından sertifikalandırılmış güvenli alanlarda tutulmakta, teklif ve poliçe oluşturulmak üzere sigorta şirketine iletilmekten başka bir amaçla kullanılmamaktadır.

backgrounds