Kasko
Yangın
Mühendislik
Ferdi Kaza
Sağlık
Oto Dışı Kaza
OTO DIŞI KAZA

OTO DIŞI KAZA

Mesleki Sorumluluk Sigortası ve 3.Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası aynı anlama mı gelir?
Sigorta şirketleri ürün pazarlaması sırasında tüketiciye sunmuş oldukları teminatın mevzuatta yer alan ismini kullanmak yerine daha akılda kalıcı farklı isimler kullanmaktadırlar. Örneğin "konut sigortası" olarak pazarlanan ürünler yangın sigortası ve buna ek olarak verilen teminatlardan oluşmaktadır. Kasko Paket sigortaları da kasko teminatının yanı sıra yine ek teminatlar ile zenginleştirilmiş ürünlerdir. Mesleki Sorumluluk Sigortası da ürün pazarlaması aşamasında üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası yerine kullanılan isimdir.

 

“Muafiyet” ve “Müşterek Sigorta” tabirleri Nedir?
Temel olarak müşterek sigorta ve muafiyet uygulamaları ile sigortalının hasarın belli bir miktarını üstlendiği görülmektedir. Müşterek Sigorta'da sigorta şirketi sigorta bedelinin belli bir yüzdesi ile sorumlu olmaktadır. Muafiyet uygulaması ise hasarın belli bir miktarının sigortalı tarafından yüklenilmesini ifade etmektedir.

Diğer bir anlatımla, muafiyet rakamının üzerinde kalan hasarlar sigorta bedelinin şirket tarafından üstlenilen kısmı ile sınırlı olmak üzere ödenmektedir. Aşağıda yer alan örnek konunun daha net anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Sigorta şirketleri muafiyet ve/veya müşterek sigorta uygulaması nedeniyle sigortaya konu riskin bir kısmının sigortalı tarafından üstlenilmiş olması nedeniyle sigorta bedelinde (prim ödemelerinde) indirime gitmektedirler. Müşterek sigorta ve/veya muafiyet oranı ne kadar yüksek ise yapılan prim indirimi de o kadar artmaktadır.

 
copyright © 2010 Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. | Telefon: 0212 359 38 80 (pbx) | Fax: 0212 359 38 81 | Gizlilik Politikası | Kullanım Koşulları
Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri bir Tekfen Holding Kuruluşudur.
 
Sign In