Tekfen Holding Tarihçesi

 

Ülkemize değer katmak için hiç durmadan çalışıyoruz.

 

Adını Teknoloji ve Fen sözcüklerinden alan Tekfen, 1956 yılında Necati Akçağlılar, Feyyaz Berker ve Nihat Gök Yiğit tarafından kurulmuştur.


Tekfen İnşaat; milyarlarca dolarlık petrokimya tesisi, köprü, otoyol, boru hattı, toplu konut ve bina projesini hayata geçirmiştir. Suudi Arabistan, Rusya, Ukrayna, Kuveyt, Irak, Türk Cumhuriyetleri, Gürcistan, Yemen gibi birçok ülkede inşaat ve mühendislik projeleri yapmıştır ve hala devam eden projeleri bulunmaktadır. Eski Doğu Almanya'nın inşaat devlerinden HMB (Hallesche Mitteldeutsche Bau A.G.), özelleştirme kapsamında, 1993 yılında Tekfen Grubu'na katılmıştır.


1963 yılında kurulan Tekfen Endüstri ve Ticaret A.Ş. ile ülkemizin tek yerli sermayeli aydınlatma kuruluşu olarak ampul üretimine başlamıştır. Tefken'in diğer tüketim maddelerini pazarlama etkinliğini de kendi dağıtım ağı aracılığıyla, 1979 yılına kadar yürütmüştür.


Tekfen, tarımsal alanda gübre başta olmak üzere, tarla tohumu ile fide üretim ve dağıtımına da yönelmiştir. Gübre üretim tesisleri, kara ve deniz yollarının kesiştiği, tarımsal etkinliklerin yoğun olduğu, İskenderun Körfezi bölgesinde (Ceyhan-Adana'da) kurulmuştur. 1986'da serbest bırakılan gübre pazarlama hizmetine ağırlık vererek sektörün pazar payı en büyük özel kuruluşu olmuştur. Yatırımlarını Mersin’deki Akdeniz Gübre Fabrikası'nın çoğunluk hisselerini 1990'da satın alarak sürdürmüştür. Adana'da bulunan PP (Polipropilen) Torba Üretim Tesisleri'nin amacı ise gübre ve benzeri maddeler için torba üretmektir.

Tekfen Grubu, finans sektöründeki yatırımlarına da 1989 yılında Tekfenbank'ı kurarak başlamıştır. Bir yatırım bankası olarak etkinlikte bulunan Tekfenbank, kurumsal finansman, finansal kiralama, proje ve dış ticaret finansmanı, menkul kıymetler ve döviz işlemleri, aktif yönetimi ve yatırım danışmanlığı alanlarındaki hizmetlerini sürdürmektedir.


Grup şirketleri de dahil olmak üzere, müşterilerin artan sigorta gereksinimlerini karşılamak amacıyla 1989 yılında kurulan Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. çok sayıda sigorta şirketinin acentalığını yapmaktadır. Kurumsal sigorta taleplerinin yanı sıra bireysel talepleri de yanıtlayabilmek amacıyla, Sağlık Sigortası ve Hayat Sigortası da ürün portföyü içinde yer almaktadır.

 

Tekfen Grubu, transit ticaret ve terminal hizmetlerini, Toros Terminal Hizmetleri A.Ş.'yi kurarak vermeye başlamıştır. Bu amaçla Ceyhan’da kurulu liman, açık saha ve kapalı dökme yük depoları, sıvı depolama tank çiftliği olanaklarını kullanmaktadır. Teknik Servis ve Ticaret A.Ş. ile akaryakıt ve madeni yağ ticareti, restaurant, motel ve café işletmeciliği alanlarında da etkinlik göstermektedir. 1981'de kurulan Tekfen Dış Ticaret A.Ş. ve ABD'de kurulan Fentex ile ihracat sektörüne giren Tekfen Grubu, bugüne kadar 3.5 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirmiştir. Grup, ayrıca, Antalya Film Stüdyoları ile sinemacılık alanında da hizmet vermektedir.

Serbest bölgeler konusundaki başarısını, ülkemiz serbest bölge girişiminin öncülüğünü yapan Mersin ve Antalya Serbest Bölgeleri’nde, kurucu ortaklıkları ve yönlendiriciliği ile kanıtlanmış olan TEKFEN Grubu'nun, Adana Yumurtalık'ta kurduğu tüm altyapısı tamamlanmış TAYSEB Serbest Bölgesi, GAP projesinin dünyaya açılan penceresi niteliğini taşımaktadır.


Tekfen Grubu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e 220 km mesafedeki "PAPFEN" iplik fabrikasıyla tekstil sektöründe varlığını da geliştirmektedir.

2000 yılında kurulan Emlak Geliştirme Grubu, Tekfen Holding A.Ş.'nin veya grup şirketlerinin elinde bulunan arazileri değerlendirme, potansiyel emlak projelerini geliştirme ve uygulama çalışmalarını yürütmektedir.

Çok sayıda şirket ve kuruluştan oluşan Tekfen Grubu, ana etkinlik alanları dışında, toplumsal ve kültürel amaçlı katkılarını da sürdürmektedir.

copyright © 2010 Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. | Telefon: 0212 359 38 80 (pbx) | Fax: 0212 359 38 81 | Gizlilik Politikası | Kullanım Koşulları
Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri bir Tekfen Holding Kuruluşudur.
 
Sign In